Процедурата на Дейвид за запазване и заместване на корен на аортна клапа
Процедурата на Дейвид е метод за заместване на корена на аортата, като се щади аортната клапа. Сърдечният хирург д-р Тайрон Дейвид разработи техниката в общата болница в Торонто. Пациенти с аортна регургитация (недостатъчност) или аортна аневризма често са кандидати за процедура на Дейвид. Процедурата на Дейвид може да бъде полезна и за тези със синдром на Марфан, заболяване, което засяга съединителната тъкан и може да доведе до различни проблеми с клапите в сърцето и аортата.
Ползите от процедурата на Дейвид
Процедурата на Дейвид, запазва аортната клапа на пациента, като прави всички необходими процедури на клапата и след това я свързва отново със здрав участък от корена на аортата. Тъй като много пациенти, получаващи смяна на аортна клапа, трябва да приемат антикоагуланти за баланса на живота си, запазването на естествената клапа чрез извършване на процедура на Дейвид може да им спести усложненията, които могат да причинят такива лекарства. Например, антикоагулантите могат да бъдат опасни, когато се приемат по време на бременност.
Хирургичният подход на процедурата на Дейвид
По време на процедурата на Дейвид пациентът ще бъде поставен на кардиопулмонален байпас или апарат сърце-бял дроб. Машината ще поддържа притока на кислород и кръв регулиран по време на операцията. При процедурата на Дейвид аортната клапа се затяга и аортата се разделя над коронарните артерии. Малки парчета тъкан се отстраняват от коронарните устия или отвори. След това се отстранява възходящата аорта. На място се зашива присадка, към която след това може да се прикрепи клапата. Хирургът прави всички необходими настройки и коронарните артерии се прикрепват отново. По време на процедура на Дейвид, частта от аортата, съдържаща аортната клапа, не се отделя от сърцето.
Модифицираната процедура на Дейвид
Модифицираната процедура на Дейвид е подобна на оригиналната процедура на Дейвид. Въпреки че процедурата на Дейвид предоставя на пациента множество предимства, това е технически предизвикателна операция. Чрез намаляване на трудностите, с които може да се сблъска хирургът, модифицираната процедура на Дейвид предоставя на пациентите по-голям достъп до клапна щадяща техника. Модифицираната процедура на Дейвид се възползва от специално устройство, известно като дилататор на Хегар.
Хирургът поставя дилататора през аортната клапа в изходния тракт на лявата камера. Размерът на дилататора се определя от средния размер на тракта по отношение на размера на пациента. След това хирургът може да оформи дъното на присадката така, че да прилича повече на естествените размери на аортата, като завърже конци около дилататора. Предварителните резултати показват, че модифицираната процедура на Дейвид дава успешни резултати. Използването на дилататора като част от модифицираната процедура на Дейвид гарантира правилно оразмеряване на изходящия тракт, по-голяма нормалност на корена на аортата и подобрения във функционалността на клапата.
Влияят ли аневризмите на клапите
Някои хора се раждат с бикуспидална аортна клапа (две клапни платна), а не с нормална трикуспидална клапа (три клапни платна). Наличието на това състояние предразполага човек да развие аортна аневризма. Половината от хората с бикуспидна аортна клапа развиват аортна аневризма.
Симптоми и причини
Много аортни аневризми се развиват бавно и са безсимптомни. Други растат бързо, което води до повишен риск от разкъсване. Някои симптоми, които може да изпитате са:
- Болка или дискомфорт в корема или гърдите Болка в гърба
- Усещане за треперене или пърхане близо до пъпа
Причината за аортните аневризми е неизвестна. Въпреки това, някои фактори, които могат да допринесат за развитието на един са:
- Заболяване на съединителната тъкан – Болести като синдром на Marfan или синдром на Ehlers-Danlos често причиняват отслабени стени на гръдната аорта.
Какви са рисковете и усложненията
Рискът от развитие на аневризма се увеличава с някои фактори като възраст (60 и повече години), фамилна анамнеза. Други фактори, които повишават риска, са атеросклерозата (плаки в артериите), високото кръвно налягане и употребата на тютюн.
Двете основни усложнения на аортната аневризма са руптура или развитие на разкъсване на стената. Симптомите, които може да изпитате, ако аортната ви аневризма се спука, са:
- Внезапна, постоянна, агонизираща болка в гърдите, корема или гърба
- Излъчваща болка в гърба или краката
- Обилно изпотяване
- Ниско кръвно налягане или световъртеж
- Бърз, слаб пулс
- Безсъзнание
- Задух
- Симптоми на инсулт като внезапна слабост, парализа или затруднено говорене