Хирургична смяна на аортна клапа
Операцията за замяна на аортна клапа е хирургична процедура, използвана за имплантиране на протезна клапа в сърцето на пациента. Двете най-често срещани форми за смяна на сърдечна клапа са:
- Механична клапа
- Биологична клапа, направена от тъкан на прасе или теле
Снимката по-горе показва хирургична смяна на аортна клапа. Много, но не всички операции за смяна на аортна клапа се извършват хирургически, като се използват процедури на "отворено сърце" чрез разрез на гърдите на пациента (стернотомия) или ребрата (торакотомия). Напоследък използването на транскатетърна смяна на аортна клапа (TAVR) се използва при пациенти с висок, среден и нисък риск. TAVR е минимално инвазивна процедура, която не изисква разрез на гърдите или ребрата на пациента.
Нуждата от хирургична смяна наклапа
Заболяването на аортната клапа може да бъде резултат от вроден дефект. Или може да е резултат от сериозна бактериална инфекция. Заболяването на аортната клапа също може да бъде дегенеративно. Приблизително 12 процента от хората на възраст над 75 години имат някаква форма на заболяване на аортната клапа. Двете най-чести заболявания, които принуждават пациентите да се подложат на операция за смяна на клапа са:
- Аортна стеноза. Клапа с аортна стеноза е стеснена. Това означава, че кръвният поток през клапата е стеснен. Стенотичната клапа има твърди платна, които са дегенерирали с течение на времето.
- Аортна регургитация. Клапа с аортна регургитация, обикновено има разхлабени платна, които позволяват на кръвта да се върне обратно в сърцето. Често е наричана аортна недостатъчност или аортна некомпетентност
Кога е необходима смяната на клапата
Подобно на повечето форми на сърдечни заболявания, има различни степени или нива на заболяване на аортната клапа, които определят необходимостта от хирургично лечение. Пациентите с леки и умерени форми на аортна стеноза и аортна регургитация обикновено не се нуждаят от операция. Въпреки това, ако пациентът е диагностициран с тежка форма на заболяване на аортната клапа, често се препоръчва реконструкция или подмяна.
Важно е да се отбележи, че не всички пациенти изпитват симптоми преди операция за смяна на аортна клапа. Пациентите могат да бъдат асимптоматични - без симптоми - и все още да страдат от тежко заболяване на аортната клапа. Поради тази причина пациентите, диагностицирани със заболяване на аортната клапа или дори сърдечен шум, трябва активно да наблюдават състоянието на сърцето си във времето чрез редовни ехокардиографии.
Без подходящо навременна операция сърцето на пациента може да изпита големи усложнения. Най-често срещаното усложнение е увеличеният сърдечен мускул, който може да бъде предвестник на застойна сърдечна недостатъчност.
Трябва също да се отбележи, че може да се наложи операция за смяна на аортна клапа, ако платната на клапата, които контролират потока на кръвта през сърцето, страдат от тежка калцификация на аортната клапа. Също и вроден дефект, известен като бикуспидна аортна клапа, може да предизвика необходимостта от смяна на аортна клапа.
Механична и биологична клапа
Преди операцията пациентът заедно с хирурга ще изберат заместваща аортна клапа, която може да бъде механична (изкуствена) или биологична (тъканна).
- Механичните заместители на сърдечната клапа са направени от невероятно издръжливи метали, полимери и други. Механичните сърдечни клапи могат да съществуват в човешкото сърце повече от 30 години. Механичните сърдечни клапи обаче изискват от пациента да приема антикоагулантно лекарство, за да предотврати риска от образуване на кръвни съсиреци. Разредителите на кръвта, се използват от пациента през целия му живот.
- Биологичните заместители на сърдечните клапи се правят от тъкани на крави и прасета. Тъканта се третира със специални химични процеси, за да се намали рискът от инфекция и отхвърляне. Пациентите, които получават биологичнa протеза, не са длъжни да използват разредители на кръвта. Изследванията обаче показват, че средната продължителност на живота на биопротезната клапа е между 10-15 години.
Както беше отбелязано по-горе, всяко устройство има предимства и недостатъци. Предвид здравето на пациента, рисковите фактори, възрастта, диагнозата и начина на живот, изборът на клапа може да бъде много трудно решение за пациента. Препоръчваме ви да говорите с вашия лекар, за да ви помогне да определите подходящата за вас подмяна на аортна клапа.
Хирургични подходи
Както беше отбелязано по-горе, операцията за смяна на аортна клапа обикновено е процедура на "отворено сърце", извършвана от сърдечен хирург. Има няколко различни подхода, чрез които хирургът може да получи достъп до вашата аортна клапа:
- Традиционните процедури за смяна на аортна клапа изискват гръдната кост (стернум) да бъде разделена по средата с помощта на процедура, известна като средна стернотомия. Това осигурява на хирурга пълен достъп до сърцето и гръдната кухина на пациента. Сърцето на пациента се спира и охлажда. След завършване на подмяната на аортната клапа, сърцето се рестартира и гръдната кост на пациента се затваря.
- Минимално инвазивни процедури за смяна на аортна клапа се разработват и използват при пациенти, включително мини-стернотомия, мини-торакотомия и транскатетърна смяна на аортна клапа (TAVR). Тези по-нови процедури за смяна на аортна клапа са предназначени да намалят травмата на тялото (гръдна кост, гръдния кош) и да ускорят възстановяването на пациента.