Хирургия за възстановяване на аортна клапа
Използването на техники за възстановяване на аортна клапа е сравнително ново. В миналото нарушенията на аортната клапа - включително стеноза и регургитация са били лекувани с клапно протезиране. Напоследък обаче се използват и усъвършенстват нови хирургични техники, за да помогнат на пациентите да запазят собствената си аортна клапа, без да се налага да я сменят.
Сърцето има и четири клапи, които регулират потока на кръвта през сърцето, поддържайки движението му само в една посока. Аортната клапа е между лявата камера на сърцето и най-голямата артерия на тялото - аортата.
- Ако аортната клапа не може да се отвори и затвори правилно, пациентът може да получи допълнителни усложнения, които могат да бъдат доста сериозни. Аортната клапа може да стане стенотична или стеснена, което ограничава или възпрепятства движението на кръвта. Стенозата може да е резултат от натрупване на калциеви отлагания върху платната. Вроден сърдечен дефект, известен като бикуспидна аортна клапа, също може да бъде проблематичен. При това състояние индивидът се ражда само с две платна на аортната клапа, а не с три.
- Ако аортната клапа пропуска кръв обратно в камерата, сърцето трябва да работи по-усилено, за да изпрати необходимото кръвоснабдяване към аортата. Това състояние се нарича регургитация на аортна клапа или клапна некомпетентност. Може да е резултат от пролапс на аортна клапа, бикуспидна аортна клапа, ендокардит, аневризма или от увреждания, причинени от ревматична треска.
Хирургия за възстановяване на аортна клапа
Когато е възможно, хирурзите могат да реконструират повредената аортна клапа, вместо да я заменят. Операцията за подмяна на аортна клапа е операция на открито сърце. Това включва отваряне на гръдната кост, за да се осигури достъп до сърцето. По-новите процедури са по-малко инвазивни, изискващи по-малки разрези, а в някои случаи операцията може да се извърши чрез разрез между ребрата (миниторакотомия), елиминирайки необходимостта от разделяне на гръдната кост.
Нарушението на аортната клапа и здравословното състояние на пациента ще определят коя техника трябва да се използва. Една от най-честите операции за възстановяване на аортна клапа се прави за преформатиране на бикуспидна аортна клапа. При тази процедура хирургът може да отдели листовете, които са били слети или хирургично да създаде трето листо. Това възстановяване често може да се осъществи чрез минимално инвазивна хирургия (мини-стернотомия), която се използва предимно при пациенти с регургитация на аортна клапа.