Бикуспидна аортна клапа: Симптоми, диагностика и възможности за лечение
Докато нормалните аортни клапи имат три платна, някои хора имат само две платна.
Mного пациенти си задават въпроси, включително:
- Какво представлява бикуспидалната аортна клапа? Как изглежда?
- Защо тези клапи са проблемни за пациентите?
- Какви са симптомите на бикуспидалната аортна клапа?
- Опасна ли е тази форма на сърдечно заболяване?
- Кога и как се лекува това заболяване?
Какво представлява бикуспидалната аортна клапа?
Най-просто казано, бикуспидалната аортна клапа може да бъде сериозно нарушение на сърдечната клапа, при което клапата има само две платна, които контролират кръвния поток през сърцето. Подобно на трикуспидалната клапа и белодробните клапи, нормалните аортни клапи имат три тъканни платна.
За да ви помогнем да визуализирате как може да изглежда това клапно разстройство, прегледайте снимката по-долу. Както можете да видите, има само две платна в този случай. (Също така трябва да се отбележи, че тази клапа е силно калцирана с калциеви отлагания, показани по повърхността на платната.)
Ако наскоро сте били диагностицирани, моля, знайте, че не сте сами. Това е една от най-честите форми на заболяване на сърдечните клапи.
Защо бикуспидалните аортни клапи са проблемни?
Тази сърдечна клапа има две съединени платна или издатини. В резултат на това можете също да видите, че бикуспидията осигурява по-малък проход за преминаване на кръвта през клапата. Това стесняване на клапата, може сериозно да ограничи притока на кръв през сърцето към останалата част от тялото.
В крайна сметка сърцето ви трябва да „работи извънредно“, за да изтласка кръвта през по-малката, болна бикуспидална аортна клапа. Първоначално сърдечният мускул може да се адаптира към стреса, причинен от това нарушение на клапата. С течение на времето обаче това продължаващо напрежение може да доведе до трайни усложнения, включително:
- Разширено сърце
- Нарушения на сърдечния ритъм като предсърдно мъждене
- Застойна сърдечна недостатъчност
Излишно е да казваме, че това са много сериозни проблеми. Поради тази причина пациентите трябва активно да наблюдават здравето си, да се подлагат на редовни прегледи и да са наясно с потенциалните симптоми на бикуспидалната аортна клапа.
Какви са симптомите? Могат ли пациентите да бъдат асимптоматични?
Най-честите симптоми са:
- Недостиг на въздух, по време на тренировка или когато лежите в леглото
- Постоянна умора
- Кашлица през нощта или когато сте в леглото
- Бързо сърцебиене
- Подути глезени
- Болка в гърдите (стягане)
- Замаяност
Също така е много важно да се отбележи, че пациентите могат да бъдат асимптоматични. Това означава, че някои пациенти няма да изпитат никакви симптоми.
Кога е необходима операция за бикуспидна аортна клапа?
Аортните клапи, които имат само две платна, влияят по различен начин на всеки пациент.
Симптомите на бикуспидалната аортна клапа могат да се появят през първите двадесет години от живота. Повечето пациенти обаче започват да изпитват проблеми през 30-те, 40-те и 50-те години. Това обаче не винаги е така. Има и хора със същия проблем, които са над 70 години.
Трябва също да се отбележи, че ако сте диагностицирани с бикуспидия, това не гарантира, че ще се нуждаете от хирургично лечение през целия си живот. В крайна сметка, вашата нужда от операция ще се определя от тежестта на вашето заболяване - или аортна стеноза, или аортна регургитация.
Какви са хирургическите възможности?
Тъй като болните бикуспидални клапи са структурно проблемни, медицината не може да излекува или лекува това заболяване. Въпреки това, двата вида хирургично лечение на бикуспидални клапи са реконструкция на аортна клапа и смяна на аортна клапа.
- При реконструкция на аортна клапа платната могат да бъдат променени, за да се отварят и затварят по-добре. Реконструкцията на аортна клапа обикновено се извършва на клапи с аортна регургитация чрез средна стернотомия или минимално инвазивни техники.
- По време на смяна на аортна клапа, бикуспидалната клапа се заменя с механична или биологична тъканна клапа чрез средна стернотомия или торакотомия.