Какво е бактериален ендокардит
Как се причинява?
Бактериалният ендокардит обикновено възниква, когато бактерии или други микроби от друга част на тялото ви се разпространят през кръвния поток и се установят в сърдечната обвивка, сърдечна клапа или кръвоносен съд. БE също така засяга клапите и често засяга мускулите на сърцето, причинявайки възпаление на сърдечната обвивка, сърдечните мускули и сърдечните клапи.
Инфекцията обикновено се причинява от стрептококови или стафилококови бактерии. Рядко може да бъде причинено от гъбички или други инфекциозни микроорганизми.
Обикновено нашата имунна система може да унищожи тези нежелани микроорганизми, но ако имате някакво увреждане на сърдечните клапи, това може да ви направи по-склонни бактериите да стигнат до сърцето и да атакуват сърдечната тъкан.
Всички ли са изложени на риск от получаване на бактериален ендокардит? Потенциално. Но има определени фактори като здравето на сърцето и рисковото поведение, които правят някои хора по-податливи на получаване на БE. Освен миенето на зъбите или други стоматологични процедури, които водят до инфекция, други хирургични процедури, като колоноскопия или процедура която засяга трахеята или пикочните пътища, могат да разпространят бактериите.
Инжектирането на наркотици с нечисти игли може да причини БE и всички хирургични или медицински инструменти, използвани при лечение, като уринарен катетър или дългосрочно интравенозно лечение могат да увеличат риска от заразяване с ендокардит.
Кой е изложен на риск?
Ако сърцето ви е здраво, е по-малко вероятно да развиете БE, въпреки че е възможно. Бактериите, които причиняват инфекция, са склонни да полепват и да се размножават върху повредени или хирургично заменени сърдечни клапи.
Най-застрашените включват всеки с вродени дефекти на сърцето, като неформални клапи или дупка в септума (преградата на сърцето между двете камери). Рисковите фактори за възрастни включват анормално сърце. По-вероятно е микробите да се прикрепят към изкуствена сърдечна клапа, отколкото към нормална сърдечна клапа.
Ако нямате много добро здраве на зъбите или кървите през венците когато миете зъбите си, имате по-висок риск от развитие на бактерии в кръвта. Освен това, ако сте претърпели подмяна на изкуствена сърдечна клапа и трябва да отидете на зъболекар, първо да вземете антибиотик за да предотвратите появата на БE. Той може да Ви предпази от бактериите от навлизане в кръвта ви.
Рисковите дейности също могат да изложат човек на риск. Употреба на наркотици може да причини БE, тъй като иглите може да са замърсени с бактери. Болестите предавани по полов път, като хламидия или гонорея, улесняват навлизането на бактериите в кръвния поток и достигането им до сърцето. Така че определени житейски избори могат да намалят риска от БЕ.
Често ли се случва това заболяване?
Ендокардитът засяга около 3 до 7 души от 100 000. БE е два пъти по-честа при мъжете, отколкото при жените.
БE е много рядко при хора с нормално сърце, които нямат други рискови фактори. Среща се много по-често при хора с определени сърдечни заболявания или други рискови фактори.
Какви са симптомите?
Бактериалният ендокардит може да се развие бавно или внезапно, в зависимост от това какви микроби причиняват инфекцията и дали имате някакви основни сърдечни проблеми. Симптомите на БE могат да варират - често срещаните като:
- Грипоподобни симптоми, като треска или втрисане
- Нов или различен сърдечен шум
- Умора
- Болки в ставите и мускулите
- Нощно изпотяване
- Болка в гърдите при дишане
- Подуване на ходилата, краката или корема
И в допълнение към тях и други като:
- Затруднено дишане при усилие
- Недостиг на въздух в легнало положение
- Кашлица
- Гадене или повръщане
- Главоболие
- Кръв в урината
- Подуване на стъпалата, краката или корема
Как се диагностицира?
Вашият лекар може да подозира, че имате БE въз основа на вашите симптоми и здравна история. Може да са необходими и тестове като следните:
- Ехокардиография (използва ултразвук за преглед на клапите и кръвния поток през сърцето ви)
- Трансезофагеална ехокардиограма (подробен изглед на сърцето от хранопровода)
- Кръвни изследвания (проверки за бактерии и признаци на възпаление)
- Електрокардиография (ЕКГ) (анализира сърдечния ритъм)
- Рентгенова снимка на гръдния кош (изследва белите дробове)
Какви са рисковете и усложненията?
Бактериалният ендокардит причинява образуването на струпвания от бактерии и клетъчни фрагменти в сърцето ви и върху сърдечните клапи. Тези образувания могат да се отделят в кръвния поток и да се придвижат до мозъка, белите дробове, коремните органи, бъбреците или крайниците. Те могат да причинят увреждане, като блокират други кръвоносни съдове и дори да разпространят инфекцията в други органи.
Ендокардитът може да причини няколко основни усложнения, включително:
- Сърдечни проблеми, като сърдечен шум, увреждане на сърдечна клапа и сърдечна недостатъчност
- Загуба на способността да движите част от тялото си (парализа)
- Джобове от събрана гной (абсцеси), които се развиват в сърцето, мозъка, белите дробове и други органи
- Инсулт
- Гърчове
- Белодробна емболия
- Пневмония
- Бъбречно увреждане
- Увеличен далак
Може ли ендокардита да ви убие?
Възможен страничен ефект от БE е сърдечна недостатъчност. Това е сериозно състояние и ако не се лекува веднага, може да доведе до смърт.
Острият бактериален ендокардит може да възникне бързо и да се влоши бързо. Ако не се лекува, може да бъде животозастрашаващо. Симптомите на остър БE обикновено започват с треска с висока температура, втрисане, ускорен пулс, умора, нощно изпотяване, болки в ставите и мускулите, упорита кашлица, подуване на стъпалата, краката или корема.
Ако развиете симптоми на БE, посетете Вашия лекар възможно най-скоро – особено ако имате рискови фактори за тази сериозна инфекция, като сърдечен дефект.
Превенция
Познаването на признаците и симптомите като треска, която не изчезва, необяснима умора, всякакъв вид кожна инфекция или отворени порязвания или рани, които не заздравяват правилно, трябва да бъде червен флаг.
Доброто здраве на зъбите и хигиената помагат за предотвратяване на сърдечни инфекции – мийте редовно зъбите и венците си с четка и конец и ходете на редовни стоматологични прегледи. Ако сте изложени на риск от БE – като например ако имате протезна сърдечна клапа, вродено сърдечно заболяване или анамнеза за ендокардит – уведомете вашия зъболекар, за да види дали имате нужда от антибиотици преди каквито и да е стоматологични процедури.
Избягвайте процедури, които могат да доведат до кожни инфекции, като пиърсинг или татуировки, и не използвайте интравенозни лекарства.
Какво е лечението?
Повечето пациенти с бактериален ендокардит получават антибиотици. Лечението на БE обикновено се състои от две до шест седмици антибиотици, прилагани интравенозно. Редовните кръвни изследвания следят ефективността на лекарството.
Видът на антибиотика зависи от няколко фактора. Те включват вида на бактериите и дали имате изкуствена клапа. Най-често използваните антибиотици са пеницилин и гентамицин.
Тежки случаи на БE или ако БE е увредил сърцето, може да се наложи операция. Ако увреждането на вашите клапи е сериозно, може да се наложи операция на сърдечна клапа. Може да се нуждаете от операция, за да изчистите ендокардита. Хирургията може да поправи сърдечен дефект или увредени сърдечни клапи, да ги замени с изкуствени или да дренира абсцесите, които са се развили в сърдечния мускул.