Аортна аневризма и клапни заболявания
Въпреки че този уебсайт е посветен на подпомагането на хора със заболяване на сърдечните клапи, много пациенти също изпитват други форми на сърдечни заболявания, включително предсърдно мъждене, коронарна артериална болест и аортни аневризми. За да помогнем на тези пациенти, ето образователна информация за аортата, аортните аневризми и заболяванията на сърдечните клапи.
Анатомия на аортата
Най-голямата артерия в тялото ви е аортата. Започва от лявата камера на сърцето, преминава през центъра на гръдния кош и корема и след това се разклонява на две по-малки артерии към краката ви.
Аортата е приблизително с размерите на градински маркуч и разпределя наситената с кислород кръв от сърцето до всички части на тялото. Аневризма възниква, когато част от стената на аортата стане слаба и изпъкнала. Издутината се нарича аневризма. Тъй като аортата е основният доставчик на кръв, аортната аневризма може да бъде сериозно състояние. Кървенето в резултат на разкъсана аортна аневризма е потенциално смъртоносно. Колкото по-голяма е аневризмата, толкова по-голям е рискът от животозастрашаващо кървене. Ако аортната аневризма е малка и расте бавно, рискът от разкъсване е също малък. По-големите аневризми, които нарастват бързо, са изложени на повишен риск от разкъсване. Вашите възможности за лечение ще зависят от размера на аневризмата и скоростта, с която расте.
Видове аортни аневризми
Има три вида аортни аневризми, които могат да възникнат: гръдни, коремни и торако-абдоминални. Аневризмите на торакалната аорта съставляват приблизително една четвърт от всички аневризми на аортата и са потенциално най-фаталните от трите вида. Коремната аорта е долната част на аортата, която преминава под диафрагмата през корема. Приблизително три четвърти от всички аортни аневризми могат да бъдат намерени в коремната аорта. Въпреки че всеки човек може да бъде засегнат, повечето от тези видове аневризми се срещат при мъже на възраст над 60 години и при хора, които имат високо кръвно налягане или пушат. Торако-абдоминалните аортни аневризми обхващат както гръдната, така и коремната част на аортата и са доста редки.
Влияят ли аневризмите на клапите
Някои хора се раждат с бикуспидална аортна клапа (две клапни платна), а не с нормална трикуспидална клапа (три клапни платна). Наличието на това състояние предразполага човек да развие аортна аневризма. Половината от хората с бикуспидна аортна клапа развиват аортна аневризма.
Симптоми и причини
Много аортни аневризми се развиват бавно и са безсимптомни. Други растат бързо, което води до повишен риск от разкъсване. Някои симптоми, които може да изпитате са:
- Болка или дискомфорт в корема или гърдите Болка в гърба
- Усещане за треперене или пърхане близо до пъпа
Причината за аортните аневризми е неизвестна. Въпреки това, някои фактори, които могат да допринесат за развитието на един са:
- Заболяване на съединителната тъкан – Болести като синдром на Marfan или синдром на Ehlers-Danlos често причиняват отслабени стени на гръдната аорта.
Какви са рисковете и усложненията
Рискът от развитие на аневризма се увеличава с някои фактори като възраст (60 и повече години), фамилна анамнеза. Други фактори, които повишават риска, са атеросклерозата (плаки в артериите), високото кръвно налягане и употребата на тютюн.
Двете основни усложнения на аортната аневризма са руптура или развитие на разкъсване на стената. Симптомите, които може да изпитате, ако аортната ви аневризма се спука, са:
- Внезапна, постоянна, агонизираща болка в гърдите, корема или гърба
- Излъчваща болка в гърба или краката
- Обилно изпотяване
- Ниско кръвно налягане или световъртеж
- Бърз, слаб пулс
- Безсъзнание
- Задух
- Симптоми на инсулт като внезапна слабост, парализа или затруднено говорене