Диагностика на клапите
Някои дефекти на сърдечната клапа могат да бъдат идентифицирани чрез просто слушане на сърдечните звуци със стетоскоп. Обикновено това е първата стъпка в диагностицирането на заболяване на сърдечната клапа. Характеристика, известна като сърдечен шум (анормални звуци в сърцето поради турбулентен кръвен поток), често може да показва клапна регургитация. Въпреки това, за по-нататъшно определяне на вида на клапното заболяване и степента на увреждане на клапата, лекарите могат да използват някоя от следните диагностични процедури.
Начини за идентификация на заболяване на клапите
- Електрокардиограма (ЕКГ) - тест, който записва електрическата активност на сърцето, показва анормални ритми (аритмии или дисритмии) и открива увреждане на сърдечния мускул.
- Рентгенография на гръдния кош - диагностичен тест, който създава изображения на вътрешни тъкани, кости и органи върху рентгенов филм. Рентгенова снимка може да покаже уголемяване във всяка област на сърцето.
- Сърдечна катетеризация - тази диагностична процедура включва малка, куха тръба (катетър), която се вкарва в артерия, водеща до сърцето, за да се изобразят сърцето и кръвоносните съдове. Тази процедура е полезна при определяне на вида и степента на запушване на клапата.
- Трансезофагеално ехо (TEE) - TEE е диагностичен тест, който се използва за измерване на звуковите вълни, които отскачат от сърцето, създавайки графично изображение на движението на сърдечните структури.
-
Коронарография - инвазивна образно-диагностична медицинска процедура, целяща локализирането на мастна плака в коронарните съдове на пациента (водеща до стеноза – затруднено свободно преминаване на наситена с кислород кръв, в случая към сърцето), както и на други сърдечни или белодробни заболявания.
Най-често поставянето на стент (балонната дилатация) бива предшествано и/или съпътствано от коронарография.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) – диагностична процедура, която използва комбинация от големи магнити, радиочестоти и компютър за създаване на детайлни изображения на органи и структури в тялото.